Inowrocławska Orkiestra Symfoniczna „Pro Arte”
Inowrocławskie Towarzystwo Muzyczne „Pro Arte”
„(...) Od dawna, w gronie osób zajmujących się profesjonalnie muzyką, toczą się dyskusje o potrzebie kreowania gustów muzycznych (...) Celowym zatem wydawało się powołanie Inowrocławskiego Towarzystwa Muzycznego, które przyjęło na siebie obowiązek upowszechniania i popularyzowania muzyki oraz kształtowania gustów i potrzeb słuchaczy (...)” Maria Juraszek, Goniec Kujawski

Inowrocławska Orkiestra Symfoniczna „Pro Arte”
Powstała w październiku 2001 roku pod patronatem Inowrocławskiego Towarzystwa Muzycznego „Pro Arte”. Tworzą ją muzycy związani ze środowiskiem inowrocławskiej szkoły muzycznej - pedagodzy, absolwenci oraz artyści zaprzyjaźnieni z tą instytucją.
    Inowrocław, Wtorek, 25 czerwca 2024 roku. Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma
  PL GB DE   Strona główna > Aktualności / Program koncertowy „Pro Arte”
Aktualności / Program koncertowy „Pro Arte”
ITM Pro Arte
29 kwietnia 2020 r. zmarła Maria Juraszek z d. Kopycińska, prezes naszego Towarzystwa. Przeżyła 60 lat, ostatnie trzy w postępującej nieubłagalnie chorobie nowotworowej trzustki. Zmarła w domu, otoczona miłością i troską najbliższych. Niemal 40 lat pracowała jako nauczycielka w Zespole Szkół Muzycznych w Inowrocławiu.

W 1996 roku, wraz z grupą nauczycieli z tej szkoły oraz gronem przyjaciół, założyła Inowrocławskie Towarzystwo Muzyczne PRO ARTE, którego prezesem była przez blisko 25 lat. Pod skrzydłami Towarzystwa powstała Inowrocławska Orkiestra Symfoniczna oraz Chór Kameralny "PRO ARTE".
O idei przyświecającej tej inicjatywie mówiła wtedy: „Celowym zatem wydawało się powołanie Inowrocławskiego Towarzystwa Muzycznego, które przyjęło na siebie obowiązek upowszechniania i popularyzowania muzyki oraz kształtowania gustów i potrzeb słuchaczy”. Jej słowa ciałem się stały; wielu mieszkańców Inowrocławia i Kujaw zawdzięcza Marii swą miłość do muzyki. Towarzystwo zorganizowało setki koncertów, na które przychodziły rzesze słuchaczy, a wykonawcami byli słynni muzycy i dyrygenci. Nasza Pani Prezes prowadziła wszystkie te koncerty, dając pokaz talentu estradowego i popularyzatorskiego. Była pierwszą damą Inowrocławia, zawsze elegancka i uśmiechnięta. Żegnamy Cię, Mario, dziękując za lata wspólnych wzruszeń i uniesień, za optymizm i magiczną wiarę w to, że muzyka czyni nasz świat lepszym.
Spoczywaj w spokoju.


* * *
Materiały dotyczące minionych wydarzeń znajdują się w naszym ARCHIWUM, do zapoznania się z którym gorąco wszystkich zachęcamy.

Aktualności / Program
Pro Arte

INOWROCŁAWSKIE TOWARZYSTWO MUZYCZNE, ORKIESTRA SYMFONICZNA, KWARTET SMYCZKOWY, ZESPÓŁ WOKALNY

Konstanty Andrzej Kulka & Michał Nesterowicz Konstanty Andrzej Kulka Wojciech Kilar & Jacek Kaczor Wojciech Kilar & Maria Juraszek
Inowrocławskie Towarzystwo Muzyczne & Inowrocławska Orkiestra Symfoniczna PRO ARTE
Państwowa Szkoła Muzyczna, 88-100 INOWROCŁAW, ul. Kilińskiego 16 a
tel. 052 357 46 50, fax 052 357 46 50
Maria Juraszek - prezes ITM, kom. 668 365 075, e-mail: marylajuraszek@gmail.com
Jacek Kaczor - szef IOS, kom. 602 136 627, e-mail: kaczor.j@interia.pl
Copyright © ITM Pro Arte, Inowrocław 2001-2024, ® All Rights Reserved
www.proarte.zdrowemiasto.pl
Projekt, wykonanie, opieka techniczna: Peritus, Bydgoszcz, tel. 052 325 46 36 lub 602 704 115

www.zdrowemiasto.eu
Centrale telefoniczne :: Leczenie żylaków, żylaki, Bydgoszcz