Inowrocławska Orkiestra Symfoniczna „Pro Arte”
Inowrocławskie Towarzystwo Muzyczne „Pro Arte”
„(...) Od dawna, w gronie osób zajmujących się profesjonalnie muzyką, toczą się dyskusje o potrzebie kreowania gustów muzycznych (...) Celowym zatem wydawało się powołanie Inowrocławskiego Towarzystwa Muzycznego, które przyjęło na siebie obowiązek upowszechniania i popularyzowania muzyki oraz kształtowania gustów i potrzeb słuchaczy (...)” Maria Juraszek, Goniec Kujawski

Inowrocławska Orkiestra Symfoniczna „Pro Arte”
Powstała w październiku 2001 roku pod patronatem Inowrocławskiego Towarzystwa Muzycznego „Pro Arte”. Tworzą ją muzycy związani ze środowiskiem inowrocławskiej szkoły muzycznej - pedagodzy, absolwenci oraz artyści zaprzyjaźnieni z tą instytucją.
    Inowrocław, Sobota, 21 grudnia 2024 roku. Imieniny: Honoraty, Seweryny, Tomasza
  PL GB DE   Strona główna > Państwowa Szkoła Muzyczna w Inowrocławiu
Państwowa Szkoła Muzyczna w Inowrocławiu
Państwowa Szkoła Muzyczna w Inowrocławiu
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Juliusza Zarębskiego
Szkoła Muzyczna w Inowrocławiu istnieje od marca 1947 roku. Od początku swojej działalności borykała się z ogromnymi kłopotami lokalowymi. Kolejno mieściła się przy ul. Toruńskiej 7, od 1949 r. przy ul. Solankowej 6, od 15 stycznia do 30 grudnia 1951 r. w baraku przy ul. Średniej, potem przy ul. Toruńskiej, od 1955 r. w podziemiach Teatru Miejskiego od 1969 r. - przy ul. Solankowej 21. W 1976 r. szkoła otrzymała nową siedzibę przy ul. Kilińskiego 16 A, w której mieści się do dzisiaj. W dwa lata później - we wrześniu 1978 r. oddano do użytku salę koncertową wyposażoną w organy, zbudowane przez czeską firmę Reiger-Kloss. W maju 2000 r. sala otrzymała imię Ireny Dubiskiej - światowej sławy skrzypaczki urodzonej w Inowrocławiu. Przez długi okres szkoła funkcjonowała jako placówka społeczna.
POWIĘKSZ ZDJĘCIEOd roku 1951 była pod patronatem Związku Zawodowego Muzyków Rzeczypospolitej Polskiej. W styczniu 1953 r. nadano szkole oficjalną nazwę Szkoła Muzyczna Związku Zawodowego Pracowników Kultury i Sztuki. Upaństwowienie nastąpiło dopiero w roku 1970.
W 1977 roku decyzją władz powołano Szkołę Muzyczną II stopnia. W roku 1987 podczas uroczystości jubileuszu 40-lecia szkoły nadano jej imię Juliusza Zarębskiego - pianisty i kompozytora.
Obecnie budynek szkoły pełni różne funkcje. Mieści się w nim obok szkoły także Społeczne Ognisko Artystyczne i ma swoją siedzibę Inowrocławskie Towarzystwo Muzyczne "Pro Arte".
Troska o pełny rozwój osobowości artystycznych uczniów znalazła odbicie w stworzeniu galerii plastycznej, która liczy około stu prac.

POWIĘKSZ ZDJĘCIE POWIĘKSZ ZDJĘCIE POWIĘKSZ ZDJĘCIE

Szkoła współpracuje z Akademiami i Szkołami Muzycznymi całej Polski. Szeroko zakrojona jest współpraca z zagranicą. Młodzież kilkakrotnie wyjeżdżała koncertując w niemczech, Francji, Belgii, Norwegii, Portugalii, Litwie. Uczniowie mają częste okazje uczestniczenia w koncertach w Inowrocławiu, jak również podczas zbiorowych wyjazdów do innych miast. W szkole działa Samorząd Uczniowski i Komitet Rodzicielski.
Nauka odbywa się w PSM I stopnia w dziale sześcio i czteroletnim, w PSM II stopnia - 6 lat oraz 4 lata na wydziale wokalnym. Prowadzone są klasy: fortepianu, organów, akordeonu, skrzypiec, altówki, wiolonczeli, kontrabasu, gitary, fletu, klarnetu, trabki, rogu, saksofonu, puzonu i perkusji. Poszczególne klasy skupione są w 4 sekcjach: instrumentów klawiszowych, strunowych, dętych i perkusji oraz przedmiotów ogólnomuzycznych. Obowiązkowym przedmiotem obok instrumentu i teorii jest chór i orkiestra. Młodzież może realizować się również w innych zespołach (akordeonowym, big-band, zespoły kameralne).
Z wielu osiągnięć na przesłuchaniach regionalnych i ogólnopolskich, czołowych lokat na konkursach i festiwalach, najbardziej znaczace to: III nagroda na Konkursie Pianistycznym im. J. S. Bacha w Gorzowie Wlkp., I nagorda na Miedzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla dzieci i młodzieży w Szaflarnii, I miejsca w Międzywojewódzkich Konkursach Akordeonowych w Międzyrzeczu, Grudziądzu, Łodzi, wyróznienie na Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Sanoku, czołowe lokaty w Ogólnopolskich Konkursach Akordeonowych Zespołów Kameralnych w Międzyrzeczu, Suwałkach, Wrocławiu, I miejsce w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Instrumentów Dętych w Olsztynie, czołowe lokaty w Konkursach Zespołów Kameralnych w Bydgoszczy, Elblągu i Wrocławiu, III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Gitary Klasycznej w Koszalinie i Koninie, I miejsca chórów PSM I st. "Canzonetta" i PSM II st. "Cantus" na festiwalach i Przeglądach Chórów Szkół Muzycznych - Inowrocław, Myślibórz, Ostrów Wlkp., III nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim w Tarnowie.
Pedagodzy Państwowej Szkoły Muzycznej w Inowrocławiu W planach na przyszłość przewidziane jest urządzenie klasy perkusyjnej w uzyskanym pomieszczeniu po byłej kotłowni. Zbyt małym pomieszczeniem dysponuje biblioteka. Istnieją też różne koncepcje zagospodarowania terenu wokół szkoły.
Szkoła otwarta jest na wszelkiego rodzaju kontakty w kraju i za granicą mając na uwadze rozwój i wymianę doswiadczeń pedagogów, uczniów.
Państwowa Szkoła Muzyczna
Pro Arte

INOWROCŁAWSKIE TOWARZYSTWO MUZYCZNE, ORKIESTRA SYMFONICZNA, KWARTET SMYCZKOWY, ZESPÓŁ WOKALNY

Konstanty Andrzej Kulka & Michał Nesterowicz Konstanty Andrzej Kulka Wojciech Kilar & Jacek Kaczor Wojciech Kilar & Maria Juraszek
Inowrocławskie Towarzystwo Muzyczne & Inowrocławska Orkiestra Symfoniczna PRO ARTE
Państwowa Szkoła Muzyczna, 88-100 INOWROCŁAW, ul. Kilińskiego 16 a
tel. 052 357 46 50, fax 052 357 46 50
Maria Juraszek - prezes ITM, kom. 668 365 075, e-mail: marylajuraszek@gmail.com
Jacek Kaczor - szef IOS, kom. 602 136 627, e-mail: kaczor.j@interia.pl
Copyright © ITM Pro Arte, Inowrocław 2001-2024, ® All Rights Reserved
www.proarte.zdrowemiasto.pl
Projekt, wykonanie, opieka techniczna: Peritus, Bydgoszcz, tel. 052 325 46 36 lub 602 704 115

www.zdrowemiasto.eu
Centrale telefoniczne :: Leczenie żylaków, żylaki, Bydgoszcz