VIII INOWORCŁAWSKI KONCERT NOWOROCZNY
19 stycznia 2002 roku o godzinie 19.00 w sali TEATRU MIEJSKIEGO przy Placu Klasztornym w Inowrocławiu odbył się VIII Inowrocławski Koncert Noworoczny.
W programie koncertu Inowrocławskiej Orkiestry Symfonicznej PRO ARTE pod dyrekcją
Sławomira Chrzanowskiego znalazły się utwory:
J. Strauss "Baron cygański" - uwertura
F. Obrados "El vito" - pieśń
J. Strauss "Anna" - polka francuska
C. Bixio "Parlami d'amore Mariu" - pieśń neapolitańska
J. Strauss "Baron cygański" - Einzugsmarsch
I. Kalman "Księżniczka czardasza" - duet "Jakże mam..."
J. Strauss "Na polowaniu" - szybka polka
F. Lehar "Wesoła wdówka" - duet "Usta milczą..."
oraz po przerwie:
J. Strauss "Nad pięknym. modrym dunajem" - walc
V. Chiara "La spagnola" - pieśń
R. Favlo "Dicitencello vuie" - pieśń neapolitańska
J. Strauss "Z ochotą do miłości i do tańca" - polka
I. Kalman "Księżniczka czardasza" - duet "Co się dzieje"
F. Lehar "Złoto i srebro" - walc koncertowy
G. Verdi "Traviata" - duet "Libiamo"
J. Strauss "Marsz Radetzky'ego"
Solistami byli: JOANNA CORTES - sopran, JACEK LASZCZKOWSKI - tenor.
Joanna Cortes - Solistka Teatru wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. Debiutowała w partii Tatiany (Eugeniusz Oniegin) na scenie Opery Wrocławskiej. Prowadzi szeroką działalność koncertową w karaju i za granicą.
Szczególnie cenione są jej interpretacje wielkich ról sopranowych i mezzosopranowych, takich jak: Lady Makbet, Tosca, Halka, Carmen - wszystkie kreowane na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie. Za kreację Abigaille w Nabucco G. Verdiego otrzymała nagrodę Srebrnego Pierścienia. Za rolę Carmen, jako najlepszą role kobiecą, otrzymała Złotą Maskę przyznaną przez łódzkich recenzentów teatralnych. Duet z opery Carmen śpiewała z Placido Domingo podczas pamiętnego koncertu w Zabrzu. "Każde jej pojawienie się na scenie elektryzuje publiczność" - pisał krytyk "Newsday" po przedstawieniu Toski z jej udziałem pod dyrekcją Antona Coppoli w nowojorskiej National Grand Opera.
W grudniu 1996 roku zadebiutowała w repertuarze Wagnerowskim. Współpracowała z Krzysztofem Pendereckim, biorąc udział w wykonaniach jego Dies irae, Polskiego Requiem i Te Deum. Muzyka hiszpańska zajmuje w repertuarze i sercu artystki miejsce szczególne.
Jacek Laszczkowski - Studia wokalne ukończył w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Debiutował w Warszawskiej Operze Kameralnej w Uprowadzeniu z Seraju W. A. Mozarta.
Jeszcze jako student zadebiutował w wiedeńskiej Kammeroper jako Ernesto w don Pasquale G. Dionizettiego. Jest laureatem międzynarodowych konkursów wokalnych w Vercelli i Tuluzie. Występował jako solista m. in. w mediolańskiej La Scali, w Opera Comique, w Teatrze Champs elysees i w monachijskiej Bayerische Staatsoper.
Od 1998 roku współpracuje z jedną z największych agencji artystycznych na świecie - Opera et Concert w Paryżu. Prowadzi bogatą działalność koncertową. Występował na wielu scenach w takich krajach jak: Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja, Holandia, Belgia, Wielka Brytania, Austria, Dania, Chorwacja, Słowenia i USA. Dokonał wielu nagrań dla telewizji i radia, jak również w dorobku posiada wiele nagrań płytowych. W 1996 roku zagrał główną rolę w telewizyjnym filmie fabularnym "Dusza śpiewa" w reżyserii Krzysztofa Zanussiego. Reżyser ten zaproponował mu również główną rolę w filmie "Śpiewaj", opartym na faktach z życia legendarnego polskiego tenora - Jana Kiepury.
Sławomir Chrzanowski - Studia muzyczne odbył w Katowicach, gdzie w 1086 roku ukończył Teorię Muzyki, a w 1989 r. Dyrygenturę Symfoniczną w klasie prof. Karola Stryi.
Już podczas studiów rozpoczął współpracę z uczelnianym Zespołem Muzyki XX Wieku, z którym dokonał kilku światowych prawykonań utworów kompozytorów współczesnych. W 1987 roku brał udział w Międzynarodowym Kursie dla Młodych Dyrygentów w Weimarze, gdzie prowadził koncert finałowy. W 1991 roku uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Trento.
W 1990 roku objął stanowisko Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Filharmonii Zabrzańskiej, którą prowadzi do dziś. Razem z orkiestrą tej filharmonii dał ponad 1200 koncertów w kraju i za granicą. Ponad 30 razy prowadził koncerty z udziałem największego polskiego tenora, Wiesława Ochmana.
W latach 1991-1995 był Dyrektorem Artystycznym Filharmonii w Rybniku. Dyrygował wiekszością polskich orkiestr filharmonicznych i kameralnych, a także NOSPR w Katowicach i Radiową Orkiestrą Symfoniczną w Krakowie.
Podczas swoich koncertów dokonał wielu swiatowych prawykonań utworów m. in. Bogusława Schaeffera i Gheorge Zamphira. W dorobku wiele nagrań płytowych oraz rejestracji archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Kilkakrotnie gościł w USA, gdzie obok koncertów prowadził także wykłady otwarte dla studentów z zakresu historii muzyki polskiej.
Arch. ITM Pro Arte