Inowrocławska Orkiestra Symfoniczna „Pro Arte”
Inowrocławskie Towarzystwo Muzyczne „Pro Arte”
„(...) Od dawna, w gronie osób zajmujących się profesjonalnie muzyką, toczą się dyskusje o potrzebie kreowania gustów muzycznych (...) Celowym zatem wydawało się powołanie Inowrocławskiego Towarzystwa Muzycznego, które przyjęło na siebie obowiązek upowszechniania i popularyzowania muzyki oraz kształtowania gustów i potrzeb słuchaczy (...)” Maria Juraszek, Goniec Kujawski

Inowrocławska Orkiestra Symfoniczna „Pro Arte”
Powstała w październiku 2001 roku pod patronatem Inowrocławskiego Towarzystwa Muzycznego „Pro Arte”. Tworzą ją muzycy związani ze środowiskiem inowrocławskiej szkoły muzycznej - pedagodzy, absolwenci oraz artyści zaprzyjaźnieni z tą instytucją.
    Inowrocław, Wtorek, 28 maja 2024 roku. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
  PL GB DE   Strona główna > Archiwum „Pro Arte”
Archiwum
Archiwum
VIII INOWORCŁAWSKI KONCERT NOWOROCZNY

19 stycznia 2002 roku o godzinie 19.00 w sali TEATRU MIEJSKIEGO przy Placu Klasztornym w Inowrocławiu odbył się VIII Inowrocławski Koncert Noworoczny.
W programie koncertu Inowrocławskiej Orkiestry Symfonicznej PRO ARTE pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego znalazły się utwory:
  J. Strauss "Baron cygański" - uwertura
  F. Obrados "El vito" - pieśń
  J. Strauss "Anna" - polka francuska
  C. Bixio "Parlami d'amore Mariu" - pieśń neapolitańska
  J. Strauss "Baron cygański" - Einzugsmarsch
  I. Kalman "Księżniczka czardasza" - duet "Jakże mam..."
  J. Strauss "Na polowaniu" - szybka polka
  F. Lehar "Wesoła wdówka" - duet "Usta milczą..."
    oraz po przerwie:
  J. Strauss "Nad pięknym. modrym dunajem" - walc
  V. Chiara "La spagnola" - pieśń
  R. Favlo "Dicitencello vuie" - pieśń neapolitańska
  J. Strauss "Z ochotą do miłości i do tańca" - polka
  I. Kalman "Księżniczka czardasza" - duet "Co się dzieje"
  F. Lehar "Złoto i srebro" - walc koncertowy
  G. Verdi "Traviata" - duet "Libiamo"
  J. Strauss "Marsz Radetzky'ego"
Solistami byli: JOANNA CORTES - sopran, JACEK LASZCZKOWSKI - tenor.

Joanna Cortes - Solistka Teatru wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. Debiutowała w partii Tatiany (Eugeniusz Oniegin) na scenie Opery Wrocławskiej. Prowadzi szeroką działalność koncertową w karaju i za granicą.
Szczególnie cenione są jej interpretacje wielkich ról sopranowych i mezzosopranowych, takich jak: Lady Makbet, Tosca, Halka, Carmen - wszystkie kreowane na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie. Za kreację Abigaille w Nabucco G. Verdiego otrzymała nagrodę Srebrnego Pierścienia. Za rolę Carmen, jako najlepszą role kobiecą, otrzymała Złotą Maskę przyznaną przez łódzkich recenzentów teatralnych. Duet z opery Carmen śpiewała z Placido Domingo podczas pamiętnego koncertu w Zabrzu. "Każde jej pojawienie się na scenie elektryzuje publiczność" - pisał krytyk "Newsday" po przedstawieniu Toski z jej udziałem pod dyrekcją Antona Coppoli w nowojorskiej National Grand Opera.
W grudniu 1996 roku zadebiutowała w repertuarze Wagnerowskim. Współpracowała z Krzysztofem Pendereckim, biorąc udział w wykonaniach jego Dies irae, Polskiego Requiem i Te Deum. Muzyka hiszpańska zajmuje w repertuarze i sercu artystki miejsce szczególne.
Jacek Laszczkowski - Studia wokalne ukończył w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Debiutował w Warszawskiej Operze Kameralnej w Uprowadzeniu z Seraju W. A. Mozarta.

Jeszcze jako student zadebiutował w wiedeńskiej Kammeroper jako Ernesto w don Pasquale G. Dionizettiego. Jest laureatem międzynarodowych konkursów wokalnych w Vercelli i Tuluzie. Występował jako solista m. in. w mediolańskiej La Scali, w Opera Comique, w Teatrze Champs elysees i w monachijskiej Bayerische Staatsoper.
Od 1998 roku współpracuje z jedną z największych agencji artystycznych na świecie - Opera et Concert w Paryżu. Prowadzi bogatą działalność koncertową. Występował na wielu scenach w takich krajach jak: Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja, Holandia, Belgia, Wielka Brytania, Austria, Dania, Chorwacja, Słowenia i USA. Dokonał wielu nagrań dla telewizji i radia, jak również w dorobku posiada wiele nagrań płytowych. W 1996 roku zagrał główną rolę w telewizyjnym filmie fabularnym "Dusza śpiewa" w reżyserii Krzysztofa Zanussiego. Reżyser ten zaproponował mu również główną rolę w filmie "Śpiewaj", opartym na faktach z życia legendarnego polskiego tenora - Jana Kiepury.

Sławomir Chrzanowski - Studia muzyczne odbył w Katowicach, gdzie w 1086 roku ukończył Teorię Muzyki, a w 1989 r. Dyrygenturę Symfoniczną w klasie prof. Karola Stryi.
Już podczas studiów rozpoczął współpracę z uczelnianym Zespołem Muzyki XX Wieku, z którym dokonał kilku światowych prawykonań utworów kompozytorów współczesnych. W 1987 roku brał udział w Międzynarodowym Kursie dla Młodych Dyrygentów w Weimarze, gdzie prowadził koncert finałowy. W 1991 roku uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Trento.
W 1990 roku objął stanowisko Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Filharmonii Zabrzańskiej, którą prowadzi do dziś. Razem z orkiestrą tej filharmonii dał ponad 1200 koncertów w kraju i za granicą. Ponad 30 razy prowadził koncerty z udziałem największego polskiego tenora, Wiesława Ochmana.
W latach 1991-1995 był Dyrektorem Artystycznym Filharmonii w Rybniku. Dyrygował wiekszością polskich orkiestr filharmonicznych i kameralnych, a także NOSPR w Katowicach i Radiową Orkiestrą Symfoniczną w Krakowie.
Podczas swoich koncertów dokonał wielu swiatowych prawykonań utworów m. in. Bogusława Schaeffera i Gheorge Zamphira. W dorobku wiele nagrań płytowych oraz rejestracji archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Kilkakrotnie gościł w USA, gdzie obok koncertów prowadził także wykłady otwarte dla studentów z zakresu historii muzyki polskiej.

Arch. ITM Pro Arte

Artykuły w tym dziale:

2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
1997-2001
Archiwum
Pro Arte

Inowrocławskie Towarzystwo Muzyczne & Inowrocławska Orkiestra Symfoniczna PRO ARTE
Państwowa Szkoła Muzyczna, 88-100 INOWROCŁAW, ul. Kilińskiego 16 a
tel. 052 357 46 50, fax 052 357 46 50
Maria Juraszek - prezes ITM, kom. 668 365 075, e-mail: marylajuraszek@gmail.com
Jacek Kaczor - szef IOS, kom. 602 136 627, e-mail: kaczor.j@interia.pl
Copyright © ITM Pro Arte, Inowrocław 2001-2024, ® All Rights Reserved
www.proarte.zdrowemiasto.pl
Projekt, wykonanie, opieka techniczna: Peritus, Bydgoszcz, tel. 052 325 46 36 lub 602 704 115

www.zdrowemiasto.eu
Centrale telefoniczne