NADZWYCZAJNY KONCERT SYMFONICZNY NA ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Zgodnie z przyjętą w naszym mieście tradycją -
11 listopada 2005 roku, w Święto Niepodległości, o godz. 19.00 w kościele p.w. Świętej Królowej Jadwigi odbył się Nadzwyczajny Koncert Symfoniczny. Inowrocławskich melomanów czekała kolejna wspaniała uczta muzyczna, tym razem z udziałem Orkiestry Kameralnej „Hanseatica” pod dyr.
Michała Nesterowicza i słynnego polskiego skrzypka
Roberta Kabary. W bogatym programie koncertu usłyszeć mogliśmy jedne z najbardziej znanych i cenionych utworów polskich kompozytorów współczesnych, a mianowicie: „Trzy utwory w dawnym stylu” Henryka Mikołaja Góreckiego, „Tryptyk mariacki” Romualda Twardowskiego oraz „Orawę” Wojciecha Kilara. Zwieńczeniem koncertu było jedno z najsłynniejszych barokowych dzieł muzycznych, które nie wymaga już żadnej dodatkowej rekomendacji, czyli - „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego. Koncert przebiegał pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Inowrocławia –
Ryszarda Brejzy, a organizatorami byli: Inowrocławskie Towarzystwo Muzyczne PRO ARTE i Inowrocławski Dom Kultury.
Miłośników Inowrocławskiej Orkiestry Symfonicznej PRO ARTE informujemy natomiast, że muzycy z tej orkiestry w tym czasie wyjechali z orkiestrą Filharmonii Pomorskiej na koncerty do Korei i Danii, a kto chciał posłuchać naszej orkiestry "na żywo", to 14 listopada mógł pojechać do Krakowa, gdzie inowrocławska orkiestra wystąpiła wraz z artystami
Piwnicy pod Baranami w koncercie charytatywnym.
Robert KabaraZnany polski solista, laureat III nagrody Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego oraz zwycięzca Międzynarodowego Konkursu w Adeleidzie.
Zdobywca wielu innych prestiżowych nagród i wyróżnień na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach skrzypcowych.
Studiował w Krakowie w klasie Eugenii Umińskiej i Kai Danczowskiej. Swe umiejętności doskonalił u takich sław jak Andre Gertler, Yehudi Menuhin i Grigorij Zhislin. Stale koncertuje w kraju i za granicą. Jego repertuar obejmuje utwory od baroku po wielkie koncerty skrzypcowe XX wieku. Muzyka polska często wypełnia programy jego koncertów. W 2004 roku, dla sieci telewizyjnej ARTE, dokonał rejestracji I Koncertu skrzypcowego fis-moll Henryka Wieniawskiego, z Jonem Axelrodem w roli dyrygenta i orkiestrą Sinfonietta Cracovia.
Jest szefem artystycznym jednej z najbardziej znanych polskich orkiestr - Sinfonietty Cracovia Zespół pod jego kierunkiem, jak również prowadzony przez najwybitniejszych dyrygentów tj. Krzysztof Penderecki, Christoph Eschenbach, Lorin Maazel, John Axelrod, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, wystąpił na wielu prestiżowych koncertach oraz szeregu liczących się festiwalach w Europie i USA, na których orkiestra przyjmowana była entuzjastycznie przez publiczność i krytykę.
Najnowsza płyta Sinfonietty Cracovii pod dyrekcją Roberta Kabary z udziałem wybitnych solistów: Francois Leleux i Isabelle Moretti, zawiera utwory kameralne Witolda Lutosławskiego. Wydała ją francuska firma Arion. W listopadzie 2004 zespół wziął udział w wyjątkowej produkcji Telewizji BBC, realizując wspólnie film "Holocaust in Memoriam".
Robert Kabara współpracował z Krystianem Zimermanem - podczas światowego tournee Polskiej Orkiestry Festiwalowej pełnił funkcję pierwszego koncertmistrza. Wspólnie dokonane nagranie dla Deutsche Grammophon zaliczane jest do najwybitniejszych osiągnięć w historii fonografii.
Orkiestra Kameralna "Hanseatica" - zaczyna być rozpoznawana jako jeden z najbardziej obiecujących i najbardziej ekscytujących zespołów kameralnych w Polsce. Od zdobycia Pomorskiej Nagrody Artystycznej w maju 2004 otrzymuje coraz więcej propozycji koncertowych zachwycając słuchaczy swoją wirtuozerią i młodzieńczą ekspresją.
Powstała w 1999 r. Jako Hanzeatycka Orkiestra Kameralna "Hanseatica" zadebiutowała w 2003 r. i jest wynikiem artystycznej pasji skrzypka Roberta Kwiatkowskiego i altowiolisty Łukasza Lisowskiego. Członkami orkiestry są młodzi, utalentowani muzycy wywodzący się z Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku: laureaci międzynarodowych i krajowych konkursów, nagród kulturalnych oraz licznych stypendiów. Ideą zespołu jest zbudowanie platformy dla muzycznych działań między młodymi artystami zjednoczonej Europy, umacniając jednocześnie pozycję Gdańska na kulturalnej arenie tego regionu.
Orkiestra współpracowała z wieloma wspaniałymi artystami, m.in. z : Enrique Mazzola, Januszem Przybylskim, Michałem Nesterowiczem, Cheng Chau, Robertem Kabarą, Adamem Kosteckim, Rolandem Szpentali, Eugene Idjič, Sławkiem Jaskułke i Leszkiem Możdżerem oraz Markiem Toporowskim i aktorem Mirosławem Baką.
"Hanseatica" brała udział w znaczących festiwalach i imprezach muzycznych: "Mozartfest" w Zoettermeer i Leiden (Holandia) - luty 2003, "Gdańska Wiosna Muzyczna" - maj 2004r., Jubileusz 13 - lecia Towarzystwa Ubezpieczeniowego "Hestia" - czerwiec 2004 (Jubileusz 10 - lecia uświetniali Filharmonicy Monachijscy pod dyr. Jamesa Levina); "MuSe" Musikfestival w Seeize (Niemcy) - lipiec 2004. W maju ubiegłego roku wystąpili w warszawskiej Galerii Porczyńskich na koncercie "Kocham Gdańsk Vol. II". Próby zespołu odbywają się w gościnnych murach Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Nazwa zespołu pochodzi od Hanzy - związku, który od XIII do XVI w. był związkiem kupców oraz miast północnej i zachodniej Europy. Hanza stała się związkiem miast broniących wspólnie swych interesów i przywilejów. Miała również decydujący wpływ na rozwój kultury i sztuki tego regionu.
Michał Nesterowicz W opinii wielu znakomitości świata muzycznego uznawany za najbardziej interesującą osobowość artystyczną ostatnich lat. Studiował skrzypce oraz dyrygenturę w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Jest laureatem VI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach oraz zdobywcą nagrody Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach dla Najlepszego Polskiego Dyrygenta. Koncertuje w kraju i za granicą dyrygując takimi orkiestrami jak: Sinfonia Varsovia, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Polska Orkiestra Radiowa. Występuje z orkiestrami niemal wszystkich polskich filharmonii oraz orkiestrami kameralnymi, m.in. Sinfonietta Cracovia, Polska Filharmonia Kameralna.
Od roku 2000 współpracuje z kompozytorem Zbigniewem Preisnerem. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji oraz wytwórni płytowych w kraju i za granicą. W swym dorobku posiada dwanaście CD, w tym liczne nagrania muzyki filmowej i teatralnej. Jest stypendystą fundacji "Crescendum est Polonia".
Nominowany do nagrody "Paszporty Polityki" za rok 2000. W plebiscycie Gazety Wyborczej 2001 roku został wybrany do "Klasycznej Piątki XXI Wieku".
Od 2004 roku jest dyrektorem artystycznym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.
Arch. ITM Pro Arte