Inowrocławska Orkiestra Symfoniczna „Pro Arte”
Inowrocławskie Towarzystwo Muzyczne „Pro Arte”
„(...) Od dawna, w gronie osób zajmujących się profesjonalnie muzyką, toczą się dyskusje o potrzebie kreowania gustów muzycznych (...) Celowym zatem wydawało się powołanie Inowrocławskiego Towarzystwa Muzycznego, które przyjęło na siebie obowiązek upowszechniania i popularyzowania muzyki oraz kształtowania gustów i potrzeb słuchaczy (...)” Maria Juraszek, Goniec Kujawski

Inowrocławska Orkiestra Symfoniczna „Pro Arte”
Powstała w październiku 2001 roku pod patronatem Inowrocławskiego Towarzystwa Muzycznego „Pro Arte”. Tworzą ją muzycy związani ze środowiskiem inowrocławskiej szkoły muzycznej - pedagodzy, absolwenci oraz artyści zaprzyjaźnieni z tą instytucją.
    Inowrocław, Wtorek, 28 maja 2024 roku. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
  PL GB DE   Strona główna > Archiwum „Pro Arte”
Archiwum
Archiwum
UROCZYSTOŚĆ NADANIA TYTUŁU HONOROWEGO OBYWATELE MIASTA INOWROCŁAWIA PANU GRZEGORZOWI TURNAUOWI

Uroczysta XV sesja Rady Miejskiej.
Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości oraz X-lecia Inowrocławskiej Orkiestry Symfonicznej "Pro Arte"
(w programie m.in. Suita Inowrocławska Grzegorza Turnaua).
Okolicznościowy tort we foyer teatru.

10 listopada 2011 roku, godz. 18.00, Teatr Miejski, Plac Klasztorny 2.

* * *

Wystąpienie prezes ITM "Pro Arte", Marii Juraszek, na uroczystej Sesji Rady Miejskiej w dn. 2011.11.10

Szanowny Mistrzu, drogi przyjacielu naszego miasta,
Szanowni Państwo!

Jestem zaszczycona, że mogę w imieniu Towarzystwa Muzycznego "Pro Arte" zabrać głos na uroczystości nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Inowrocławia.
Doskonale znamy i cenimy twórczość naszego wybitnego gościa i myślę, że właśnie dziś warto wrócić do chwili, kiedy to urodził się pomysł "Inowrocławskiej Nocy Solannowej" sławiącej uroki "miasta na soli".
Grzegorz Turnau - potomek przybyłego do Inowrocławia w 1921 roku, pochodzącego z Podola dra nauk medycznych - Stanisława Kaczkowskiego, artysta, kompozytor, wokalista, poeta, intelektualista, osobowość sceniczna rozpoznawalna dzięki stworzonemu przez siebie indywidualnemu stylowi, niespełna 10 lat temu zaprasza do współpracy Inowrocławską Orkiestrę "Pro Arte", którą rekomenduje artyście znakomity młody dyrygent - Michał Nesterowicz - wówczas dyrektor artystyczny zespołu.
Pierwszy wspólny koncert ma miejsce w Inowrocławiu na tej właśnie scenie, a już wkrótce orkiestra "Pro Arte" towarzyszy artyście w jego imieninowym koncercie w Filharmonii Krakowskiej, w koncertach Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, a także w 40. Jubileuszowym Festiwalu Piosenki Studenckiej, podczas którego Grzegorz Turnau obchodzi 20-lecie pracy artystycznej. Inowrocławska Orkiestra towarzyszy również artystycznej rodzinie "Piwnicy pod Baranami" w koncercie z okazji jej 50. urodzin.
W związku z tymi wydarzeniami rodzi się pomysł, aby w inowrocławskim kurorcie zaistniał cykl letnich koncertów, który przeniesie nas wszystkich w "krainę łagodności", bo jak sam artysta wyznaje: "Inowrocław bardziej niż Kraków, był miastem mojego dzieciństwa". Inowrocław - miejsce rajskich ogrodów i pierwszych podróży w zaczarowany świat X. Muzy.
Powstają piosenki "Kino Bałtyk", "Bossa Nova Sollannowa" i "In Novo Wladislaw", które rozbrzmiewają w znakomitej interpretacji Anny Marii Jopek, Doroty Miśkiewicz i Janusza Radka, a słyszymy je podczas pierwszej "Nocy Solannowej" wpisującej się w 820. rocznicę pierwszej pisanej nazwy miasta "Novus Wladislaw" oraz w 130-lecie uzdrowiska.
W ten szczególny muzyczny wieczór Grzegorz Turnau - jubilat i gospodarz koncertu w sposób sobie właściwy utożsamił się z wielowiekową historią "miasta na soli", równinną krainą Jana Kasprowicza i meteora Młodej Polski - Stanisława Przybyszewskiego.

Szanowni Państwo,
kiedy pierwsze tzw. inowrocławskie piosenki ukazały się na polskim rynku muzycznym, na płycie "11:11" uhonorowanej Fryderykiem, ogólnopolska prasa donosiła:
- "współczesny Turnau odkrywa arkadię swojego dzieciństwa"
- "wspomnienie kina Bałtyk w piosence Grzegorza Turnaua, wykonywanej wspólnie z Dorotą Miśkiewicz, ma siłę orzeźwiających soli, z których słynie Inowrocław".

Drodzy Państwo,
każdy kolejny koncert z cyklu "Inowrocławska Noc Sollanowa" jest jedynym w swoim rodzaju, niepowtarzalnym w klimacie świętem muzyki, podczas którego nasze miasto staje się "liryczną krainą" o własnej artystycznej aurze. Dniem, na który rokrocznie czekają wielbiciele talentu Grzegorza Turnaua przybywający do naszego miasta nie tylko z odległych zakątków naszego regionu, ale i z kraju.

Tak rodzi się muzyczna wizytówka miasta!
Dziś cieszymy się także płytą "Ino", która w warstwie literackiej w całości nawiązuje do szczególnych więzi artysty z naszym miastem i jest najwspanialszym ukłonem twórczym jaki artysta może wykonać.
Zaistnienie takiego właśnie wydawnictwa jest bezprecedensowym wydarzeniem w skali kraju, wpisującym się w muzyczną historię Inowrocławia, a co warto odnotować z uznaniem przyjęta przez znawców problematyki promocji miast i regionów (Patronat merytoryczny objęło Stowarzyszenie Architektów Polskich), którzy nadali naszemu miastu zaszczytny tytuł: "DesigNowe Miasto 2011".
Chciałabym w imieniu nas wszystkich podziękować Panu Grzegorzowi Turnauowi za talent, serce i intelekt, który zechciał zadedykować miastu swojego dzieciństwa. To przecież muzyka tworzy świadomość istnienia uniwersalnego, ponadczasowego języka, to ona kształtuje harmonijne wnętrze człowieka, jego wrażliwość i inteligencję.
Powtarzajmy więc z uporem maksymę Arystotelesa, iż muzyka łagodzi obyczaje. I życzmy sobie, aby nie był to tylko postulat, ale nasza rzeczywistość.


Arch. ITM Pro Arte

Artykuły w tym dziale:

2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
1997-2001
Archiwum
Pro Arte

Inowrocławskie Towarzystwo Muzyczne & Inowrocławska Orkiestra Symfoniczna PRO ARTE
Państwowa Szkoła Muzyczna, 88-100 INOWROCŁAW, ul. Kilińskiego 16 a
tel. 052 357 46 50, fax 052 357 46 50
Maria Juraszek - prezes ITM, kom. 668 365 075, e-mail: marylajuraszek@gmail.com
Jacek Kaczor - szef IOS, kom. 602 136 627, e-mail: kaczor.j@interia.pl
Copyright © ITM Pro Arte, Inowrocław 2001-2024, ® All Rights Reserved
www.proarte.zdrowemiasto.pl
Projekt, wykonanie, opieka techniczna: Peritus, Bydgoszcz, tel. 052 325 46 36 lub 602 704 115

www.zdrowemiasto.eu
Centrale telefoniczne