Inowrocławska Orkiestra Symfoniczna „Pro Arte”
Inowrocławskie Towarzystwo Muzyczne „Pro Arte”
„(...) Od dawna, w gronie osób zajmujących się profesjonalnie muzyką, toczą się dyskusje o potrzebie kreowania gustów muzycznych (...) Celowym zatem wydawało się powołanie Inowrocławskiego Towarzystwa Muzycznego, które przyjęło na siebie obowiązek upowszechniania i popularyzowania muzyki oraz kształtowania gustów i potrzeb słuchaczy (...)” Maria Juraszek, Goniec Kujawski

Inowrocławska Orkiestra Symfoniczna „Pro Arte”
Powstała w październiku 2001 roku pod patronatem Inowrocławskiego Towarzystwa Muzycznego „Pro Arte”. Tworzą ją muzycy związani ze środowiskiem inowrocławskiej szkoły muzycznej - pedagodzy, absolwenci oraz artyści zaprzyjaźnieni z tą instytucją.
    Inowrocław, Piątek, 26 kwietnia 2024 roku. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
  PL GB DE   Strona główna > Archiwum „Pro Arte”
Archiwum
Archiwum
NADZWYCZAJNY KONCERT SYMFONICZNY Z OKAZJI SWIĘTA KONSTYTUCJI MAJOWEJ

W dniu 3 maja 2006 roku w Kościele pw. Świętej Jadwigi Królowej o godz. 18.00 odbył się coroczny Nadzwyczajny Koncert Symfoniczny z okazji Święta Konstytucji Majowej. Patronat honorowy nad koncertem objął Arcybiskup Henryk J. Muszyński Metropolita Gnieźnieński oraz Ryszard Brejza – Prezydent Miasta Inowrocławia.
Wykonawcy: Rafał Kwiatkowski – wiolonczela oraz Inowrocławska Orkiestra Symfoniczna „Pro Arte” pod dyr. Michała Nesterowicza.
W programie: Antonin Dvořak - Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104, Ludwig van Beethoven - V Symfonia c-moll op. 67.

Rafał KWIATKOWSKIRafał KWIATKOWSKI
Urodził się w 1978 r. w Warszawie i tam rozpoczął naukę gry na wiolonczeli. W latach 1993-94 studiował u Cecylii Barczyk w Baltimore (USA), a następnie kształcił się w Warszawie pod kierunkiem Andrzeja Orkisza otrzymując w 2002 r. dyplom z wyróżnieniem Akademii Muzycznej im. F. Chopina.
Już od najmłodszych lat zwyciężał w licznych młodzieżowych konkursach w Polsce i USA, ale na światowych estradach zaistniał dzięki następującym osiągnięciom: w 1996r. otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym w Vina del Mar w Chile, rok 1998 przyniósł mu trzy kolejne I nagrody - na Międzynarodowej Trybunie Młodych Wykonawców w Lubljanie, Europejskim Konkursie Young Concert Artists w Lipsku oraz Międzynarodowym Konkursie Duetów w Kuhmo w Finlandii (z pianistą Grzegorzem Gorczycą); w 1999 r. zwyciężył w Światowym Finale Konkursu Young Concert Artists w Nowym Jorku a w 2002 r. został laureatem II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Paulo Cello w Helsinkach.
Rafał Kwiatkowski koncertował w wielu krajach europejskich, obu Amerykach, Afryce i Japonii, gdzie wystąpił m.in. z recitalem w Suntory Hall w Tokio. Począwszy od 1999 roku kilkakrotnie odbył tournee koncertowe po USA, a o jego nowojorskim debiucie w Y Hall The New York Times pisał: „Gra z muzyczną dojrzałością i technicznym opanowaniem, posiada czuły zmysł frazowania, w jego grze jest subtelność i elegancja, wciąga słuchacza w swój muzyczny świat”.
Rafał Kwiatkowaki jest zapraszany do udziału w tak renomowanych festiwalach jak Festiwal im. Pablo Casalsa w Puerto Rico, Festiwale Schleswig-Holstein, Europäischer Musik Sommer, Usedomer Musikfestival w Niemczech, Festiwal Muzyki Kameralnej w Kuhmo w Finlandii, Semanas Musicales de Frutillar w Chile, Światowy Kongres Wiolonczelowy w St. Petersburgu a w Polsce m.in. festiwale w Łańcucie, Dusznikach, Antoninie, czy też Festiwale Muzyki Kameralnej Bravo Maestro, podczas których nawiązał trwałą współpracę z najwybitniejszymi polskimi artystami.
Rafał Kwiatkowski występuje i nagrywa z najlepszymi polskimi orkiestrami: m.in. Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, NOSPR, Polska Orkiestra Radiowa oraz Filharmonia Narodowa, z którą z wielkim powodzeniem debiutował pod dyr. S. Skrowaczewskiego. Sukces ten zaowocował zaproszeniami na zagraniczne tournee koncertowe z Orkiestrą FN. Rafał Kwiatkowski koncertował również z wieloma zagranicznymi orkiestrami – m.in. w Bogocie, Santiago, Los Angeles, Helsinkach, Budapeszcie. W 2001 r. wykonał w Berlinie Koncert Altówkowy Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora, oraz uczestniczył w polskim prawykonaniu Concerto Grosso. Od tego czasu Krzysztof Penderecki regularnie zaprasza młodego wiolonczelistę do polskich i zagranicznych wykonań swoich Koncertów. Rafał Kwiatkowski był solistą podczas cyklu koncertów symfonicznych promujących polską kulturę u progu przystąpienia Polski do EU, które odbyły się w Kopenhadze, Helsinkach i Bazylei. Rafał Kwiatkowski kilkakrotnie otrzymywał Stypendia Artystyczne Ministerstwa Kultury, jest laureatem stypendium „Młoda Polska” a w 1999 roku za wybitne osiągnięcia artystyczne otrzymał „Paszport” Polityki.

Arch. ITM Pro Arte

Artykuły w tym dziale:

2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
1997-2001
Archiwum
Pro Arte

Inowrocławskie Towarzystwo Muzyczne & Inowrocławska Orkiestra Symfoniczna PRO ARTE
Państwowa Szkoła Muzyczna, 88-100 INOWROCŁAW, ul. Kilińskiego 16 a
tel. 052 357 46 50, fax 052 357 46 50
Maria Juraszek - prezes ITM, kom. 668 365 075, e-mail: marylajuraszek@gmail.com
Jacek Kaczor - szef IOS, kom. 602 136 627, e-mail: kaczor.j@interia.pl
Copyright © ITM Pro Arte, Inowrocław 2001-2024, ® All Rights Reserved
www.proarte.zdrowemiasto.pl
Projekt, wykonanie, opieka techniczna: Peritus, Bydgoszcz, tel. 052 325 46 36 lub 602 704 115

www.zdrowemiasto.eu
Centrale telefoniczne