Inowrocławska Orkiestra Symfoniczna „Pro Arte”
Inowrocławskie Towarzystwo Muzyczne „Pro Arte”
„(...) Od dawna, w gronie osób zajmujących się profesjonalnie muzyką, toczą się dyskusje o potrzebie kreowania gustów muzycznych (...) Celowym zatem wydawało się powołanie Inowrocławskiego Towarzystwa Muzycznego, które przyjęło na siebie obowiązek upowszechniania i popularyzowania muzyki oraz kształtowania gustów i potrzeb słuchaczy (...)” Maria Juraszek, Goniec Kujawski

Inowrocławska Orkiestra Symfoniczna „Pro Arte”
Powstała w październiku 2001 roku pod patronatem Inowrocławskiego Towarzystwa Muzycznego „Pro Arte”. Tworzą ją muzycy związani ze środowiskiem inowrocławskiej szkoły muzycznej - pedagodzy, absolwenci oraz artyści zaprzyjaźnieni z tą instytucją.
    Inowrocław, Wtorek, 28 maja 2024 roku. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
  PL GB DE   Strona główna > Archiwum „Pro Arte”
Archiwum
Archiwum


Czwartkowe Wieczory z Muzyką Kameralną
Solanki. Lato 2012
czwartek, 12 lipca 2012 r., godz. 19.00 "W letnim nastroju"
Agnieszka Olszewska - sopran
Marcin Naruszewicz - tenor
Zespół Muzyczny "Pro Arte"

Foto. Krzysztof Piotr Pałasz, www.palasz.pl

Agnieszka Olszewska
Ukończyła Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Obecnie związana jest z inowrocławską i toruńską szkołą muzyczną, gdzie prowadzi klasę śpiewu solowego. Współpracuje m.in. z Capellą Bydgostiensis, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, kwartetami "Pro Arte", Kwartetem Pomorskim, Barok Kwartetem; jest solistką bydgoskiej Orkiestry Straussowskiej. Prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju (Warszawa, Rzeszów, Słubice, Łódź, Toruń, Gdańsk, Grudziądz) i za granicą (Francja, Niemcy, Dania). Chętnie bierze udział w koncertach charytatywnych, od wielu lat uczestniczy w koncercie "Totus Tus - Ave Maria" na rzecz Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy. Współpracuje z fundacją na rzecz muzycznie uzdolnionej młodzieży niepełnosprawnej. Brała udział w programie telewizyjnym poświęconemu H. Ordonównie, śpiewając jej największe przeboje. Uczestniczyła w takich projektach muzycznych jak: "Broadway w kameralnym wydaniu", "Retro wiecznie młode", "Muzyczne listy do młodych". Agnieszka Olszewska brała również udział w koncertach Inowrocławskiej Orkiestry Promenadowej pod dyr. Marka Czekały, Koncercie Jubileuszowym PSM I i II stopnia im. J. Zarębskiego oraz Koncercie pamięci Franciszka Liszta w Inowrocławiu.

Marcin Naruszewicz
W 2004 roku ukończył studia na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego na Wydziale Wokalno- Aktorskim w klasie adiunkta Marka Moździerza oraz prof. Piotra Kusiewicza. W okresie studiów uczestniczył w kursie mistrzowskim prowadzonym przez Ryszarda Karczykowskiego - znakomitego tenora. Będąc jeszcze studentem w grudniu 2002 roku zadebiutował w Bydgoskiej Operze "Nova". Występował jako solista w oratorium "Missa Mundana" - Piotra Salabera przy boku narratora Cezarego Żaka oraz Jerzego Zelnika. Koncert został zarejestrowany w maju 2011 roku przez Telewizję Polską. Jest także założycielem zespołu "Tango Cancion", występuje w nim śpiewając tanga argentyńskie, którymi jest zafascynowany.

Zespół Muzyczny "Pro Arte"
Zespół tworzą artyści muzycy Inowrocławskiej Orkiestry Symfonicznej "Pro Arte", na co dzień związani z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. W repertuarze zespołu znajdują się dzieła muzyki klasycznej, operetkowej, musicalowej i rozrywkowej. Zespół z powodzeniem prezentuje się na scenach Polski i Europy.

W programie:
Ferenc Lehar "Usta milczą, dusza śpiewa"
Nico Dostal Tarantella z op. Clivia "Barcelona"
Imre Kalman "Graj cyganie" z op. "Hrabina Marica"
Imre Kalman "Czardasz Maricy" z op. "Hrabina Marica"
Frederick Loewe "Przetańczyć całą noc" z musicalu "My fair lady"
Scott Joplin Ragtime "The easy winners"
Gerardo Matos Rodriguez "La cumparsita"
Andrew Lloyd Webber "Don’t cry for me Argentina" z musicalu "Evita"
Carlos Gardel "Por Una Cabeza"
Irving Berlin "Cheek to cheek"
Zygmunt Wiehler "Nie kochać w taką noc"
Consuelo Velázquez "Bésame Mucho"
Jerzy Petersburski "To ostatnia niedziela"
Henryk Wars "Miłość ci wszystko wybaczy"
Andrew Lloyd Webber "Amigos Para Siempre"

* * *

"Muzyka Źródeł" 5 lipca 2012 r.
Mariola Salaber - harfa elektryczna
Eugeniusz Posadzy - EWI - syntezator dęty
Krzysztof Gerus - gitara klasyczna
Krzysztof Pietrucha - gitara klasyczna


Foto. Krzysztof Piotr Pałasz, www.palasz.pl

Mariola Salaber
Jest absolwentką Akademii Muzycznej w klasie harfy Tadeusza Spławińskiego, kontynuatora francuskiej szkoły gry na tym instrumencie. Będąc stypendystką Królestwa Hiszpanii ukończyła studia mistrzowskie u legendarnego harfisty Nicanora Zabalety na Uniwersytecie w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Brała udział w serii koncertów "Mistrzowskie interpretacje muzyki hiszpańskiej" w Hostal Reis Catolicos, najstarszym hotelu świata. Koncertowała w Europie oraz na Bliskim i Dalekim Wschodzie, wykonując muzykę poważną, jazz, a także muzykę arabską, tajską, hinduską, chińską i japońską. Dokonała wielu nagrań dla TV MBC i Kuwait TV. Nagrała płytę z muzyką arabską znanego kuwejckiego kompozytora Suleimana al Dikana. Jako harfistka orkiestrowa współpracowała z wiodącymi orkiestrami w Polsce, a obecnie jest solistką Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Prowadziła klasę harfy w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Jest prekursorką intuicyjnej metody nauczania dla młodych harfistów (od 4 roku życia) Gabrielli Bosio. Koncertuje zarówno na harfie pedałowej, jak i harfie celtyckiej i neoceltyckiej.

Eugeniusz Posadzy
Muzyk, multiinstrumentalista, od 30 lat związany z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy na stanowisku fagocisty. Ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy na II wydziale - instrumentalnym u prof. Kazimierza Kołaczyka. Równolegle z kształceniem się w kierunku muzyki klasycznej, rozwijał swoje naturalne zainteresowania muzyka jazzową, a potem szeroko pojętą muzyką rozrywkową. Oprócz działalności na lokalnym rynku muzycznym na przełomie lat 80 i 90 ubiegłego wieku pracował jako muzyk w Skandynawii, Szwajcarii oraz na wyspach Morza Karaibskiego, grając na saksofonach, gitarze, gitarze basowej, fortepianie, akordeonie, a ostatnio na EWI (elctronic wind instrument). Jako członek zespołu ACT przez 6 lat pracował w najpopularniejszym teleturnieju muzycznym "Jaka To Melodia" emitowanym przez TVP1 kilka razy w tygodniu. Od 4 lat założony przez niego "Smooth Quartet" z powodzeniem gra muzykę określaną jako "smooth jazz" na terenie województwa kujawsko-pomorskiego oraz akompaniuje młodym wokalistom podczas organizowanego przez bydgoski WOK koncertu finałowego. Chętnie współpracuje z innymi muzykami i angażuje się w rożne projekty, czego dowodem jest projekt harfistki Filharmonii Pomorskiej, Marioli Salaber.

Krzysztof Gerus
Krzysztof Pietrucha
Duet "DOS AQUAS" powstał w 2007 roku i jest wspólnym projektem kompozytorsko-wykonawczym Krzysztofa Pietruchy i Krzysztofa Gerusa. Obaj muzycy zakochani są w gitarach klasycznych. Uważają, że właśnie ten instrument najpełniej oddaje ich wrażliwość i miłość do muzyki. Komponują oddzielnie, a we wspólnej grze wspierają się wzajemnie. Tworzą utwory inspirowane kulturą flamenco, bluesem czy dziełami klasycznymi. Dźwięki wydobywające się z dwóch gitar klasycznych są wyjątkowo świeże. Artyści z łatwością poruszają się po wielu płaszczyznach muzycznych, łącząc style, zmieniając tempa, zaskakując wirtuozerią. Krzysztof Gerus jest absolwentem Warszawskiej Akademii Muzycznej, a Krzysztof Pietrucha ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi.

W programie
English Greens Leaves Swing
Scotish Amazing Grace
Celtic Scarborough Fair
Welsh Soul Gan - lullaby
Irish Swallow Jig
Irish Morrison Jig
Krzysztof Pietrucha - Why (walc flamenco)
Jorge Morel - Bossa in Re (oprc. K. Gerus)
melodia ludowa - Romans de amor
Krzysztof Pietrucha - Rumba del sol
Antonio Carlos Jobim - Girl from Ipanema
Chick Corea - La Fiesta (oprc. K. Pietrucha)
Francisco Tarrega - Kaprys arabski (oprc. K. Gerus)
Krzysztof Gerus - Time of Joy
Nino Rota - Romeo i Julia
Krzysztof Gerus - Restless night


* * *

Czwartkowych Wieczorów z Muzyką Kameralną
Solanki. Lato 2012
czwartek, 19 lipca 2012 r., godz. 19.00

"Tanecznie w duecie i w kwartecie" Vio - Dion Duo
Krzysztof Lutrzykowski - akordeon
Malwina Mikołajczak - skrzypce
Duo - La
Sara Rajewska - skrzypce
Filip Syska - wiolonczela

Foto. Krzysztof Piotr Pałasz, www.palasz.pl

czwartek, 26 lipca 2012 r., godz. 19.00
"Klasycznie i nie tylko"
Zespół Instrumentów Dętych "Triumphal Brass"
Janusz Bobiński - trąbka
Tomasz Gluska - trąbka
Jarosław Klekotko - waltornia
Paweł Kalicki - puzon
Robert Bartoszewicz - tuba

Foto. Krzysztof Piotr Pałasz, www.palasz.pl

Arch. ITM Pro Arte

Artykuły w tym dziale:

2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
1997-2001
Archiwum
Pro Arte

Inowrocławskie Towarzystwo Muzyczne & Inowrocławska Orkiestra Symfoniczna PRO ARTE
Państwowa Szkoła Muzyczna, 88-100 INOWROCŁAW, ul. Kilińskiego 16 a
tel. 052 357 46 50, fax 052 357 46 50
Maria Juraszek - prezes ITM, kom. 668 365 075, e-mail: marylajuraszek@gmail.com
Jacek Kaczor - szef IOS, kom. 602 136 627, e-mail: kaczor.j@interia.pl
Copyright © ITM Pro Arte, Inowrocław 2001-2024, ® All Rights Reserved
www.proarte.zdrowemiasto.pl
Projekt, wykonanie, opieka techniczna: Peritus, Bydgoszcz, tel. 052 325 46 36 lub 602 704 115

www.zdrowemiasto.eu
Centrale telefoniczne