Inowrocławska Orkiestra Symfoniczna „Pro Arte”
Inowrocławskie Towarzystwo Muzyczne „Pro Arte”
„(...) Od dawna, w gronie osób zajmujących się profesjonalnie muzyką, toczą się dyskusje o potrzebie kreowania gustów muzycznych (...) Celowym zatem wydawało się powołanie Inowrocławskiego Towarzystwa Muzycznego, które przyjęło na siebie obowiązek upowszechniania i popularyzowania muzyki oraz kształtowania gustów i potrzeb słuchaczy (...)” Maria Juraszek, Goniec Kujawski

Inowrocławska Orkiestra Symfoniczna „Pro Arte”
Powstała w październiku 2001 roku pod patronatem Inowrocławskiego Towarzystwa Muzycznego „Pro Arte”. Tworzą ją muzycy związani ze środowiskiem inowrocławskiej szkoły muzycznej - pedagodzy, absolwenci oraz artyści zaprzyjaźnieni z tą instytucją.
    Inowrocław, Sobota, 20 kwietnia 2024 roku. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
  PL GB DE   Strona główna > Archiwum „Pro Arte”
Archiwum
Archiwum


Nadzwyczajny Koncert z okazji Świeta Konstytucji 3 Maja "Wielkie Dzieła Muzyki Operowej". Wykonawcy: Małgorzata Grela – sopran, Małgorzata Ratajczak – mezzosopran, Janusz Ratajczak – tenor, Krzysztof Dekański – bas, Tomasz Tokarczyk – dyrygent, Inowrocławska Orkiestra Symfoniczna "Pro Arte". Niedziela, 5 maja 2013 r., godz. 16.00, Kościół pw. Świętej Jadwigi Królowej, ul. Wojska Polskiego 20 w Inowrocławiu.

Patronat Honorowy: Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza

WSTĘP BYŁ WOLNY

W programie:
STANISŁAW MONIUSZKO
Mazur z "Halki"
Aria Halki z IV aktu "Ha, dzieciątko nam umiera..."
Aria Stefana "Cisza dokoła..." z III aktu "Strasznego dworu"
Aria Skołuby "Ten zegar stary" z III aktu "Strasznego dworu" Dumka Jadwigi z II aktu "Strasznego dworu"
P. Mascagni - Intermezzo z "Rycerskości"
G. Verdi - aria Azuceny z II aktu "Trubadura"
G. Verdi - aria Ferranda z I aktu "Trubadura"
G. Puccini - aria Lauretty z opery Gianni Schichi "O mio Babbino caro.."
G. Puccini - aria Cavaradossiego z III aktu "Toski"
G. Verdi - Libiamo z I aktu "Traviaty"

Słowo o muzyce - Maria Juraszek

Foto. Krzysztof Piotr Pałasz, www.palasz.pl

Małgorzata Grela
W 1993 roku ukończyła Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na Wydziale Wokalno-Aktorskim. Jest laureatką II Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Dusznikach Zdroju oraz półfinalistką II Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie. Od 1993 roku jest solistką Opery Nova w Bydgoszczy, współpracowała też z Operą w Krako-wie, Operą i Operetką w Szczecinie i Teatrem Muzycznym w Lublinie. Brała udział w wielu festiwalach krajowych i międzynarodowych, m. in.: Festiwalu Mozartowskim we Francji, Festiwalu Sommerfestspiele w Niemczech, VI Bydgoskim Festiwalu Operowym, II Letnim Festiwalu Opery i Operetki w Krakowie, IV Międzynarodowym Festiwalu Kalejdoskop Form Muzycznych w Sopocie, XLI Międzynarodowym Festiwalu Musica Antiqua Europae Orientalis w Bydgoszczy. Śpiewała w wielu krajach Europy, m. in. w Niemczech, Austrii, Francji, Szwajcarii, Belgii, Luxemburgu i Holandii. W 2000 roku została uhonorowana Nagrodą Prezydenta Miasta Bydgoszczy za działalność na rzecz kultury muzycznej. Od 1 września 2012 roku obejmuje funkcję dziekana na Wydziale Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Małgorzata Ratajczak
Urodziła się w Szczecinku. W 1989 roku ukończyła Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Już w roku 1984 została laureatką I nagrody w Konkursie im. Stanisława Moniuszki w Kudowie Zdroju. W 1990 roku na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym we Wrocławiu zdobyła II nagrodę w kategorii operowej oraz nagrodę specjalną za wykonanie arii polskiej. W 1992 roku została półfinalistką Konkursu Wokalnego Belwedere w Wiedniu. W roku 1994 uzyskała wyróżnienie oraz dwie nagrody specjalne w Konkursie im. Adama Didura w Bytomiu. W maju 2001 roku brała czynny udział w Kursie Mistrzowskim prowadzonym przez Fiorenze Cossotto. Artystka współpracuje z wieloma teatrami muzycznymi w kraju, m. in.: Operą Bałtycką w Gdańsku, Operą Śląską w Bytomiu, Operą Krakowską, Operą na Zamku w Szczecinie, Teatrem Wielkim w Łodzi oraz Teatrem Muzycznym w Poznaniu. Na przełomie grudnia i stycznia 2006/2007 oraz 2007/2008 odbyła wielkie tourne po Austrii, Szwajcarii i Niemczech, gościła m. in. w Wiedniu, Salzburgu, Bazylei, Bernie, Hamburgu, Lipsku, Hanowerze, Monachium i Zurichu. Od 1991 roku jest również pedagogiem śpiewu w Państwowej Szkole Muzycznej w Inowrocławiu. W roku 2010 otrzymała tytuł doktora, a w 2012 roku – tytuł doktora habilitowanego sztuki muzycznej w wokalistyce.

Janusz Ratajczak
Urodził się w Szczecinku. Ukończył Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Po studiach wokalnych kształcił się jeszcze u wybitnego polskiego tenora prof. Romana Węgrzyna. Od września 1988 roku jest solistą Opery Nova w Bydgoszczy, współpracował również z takimi teatrami w kraju jak: Teatr Muzyczny w Gliwicach, Opera w Krakowie, Teatr Wielki w Warszawie, Opera Wrocławska, Opera Bałtycka w Gdańsku, Opera na Zamku w Szczecinie i Teatr Muzyczny w Poznaniu. Koncertował też w Danii, Beneluksie, Austrii, Włoszech, Francji, Niemczech, Szwajcarii oraz na Malcie i Sycylii. Ważnym osiągnięciem solisty jest rola tytułowa w pierwszym w historii nagraniu DVD opery Manru I. J. Paderewskiego. Od roku 2000 jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu. W roku 2009 uzyskał stopień doktora habilitowanego. W latach 2004-2009 był adiunktem w Instytucie Edukacji Muzy-cznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Od września 2009 roku jest pedagogiem śpiewu solowego na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Łodzi, jest też profesorem nadzwyczajnym tej uczelni.

Krzysztof Dekański
Ukończył Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Krakowie. Już podczas studiów rozpoczął działalność artystyczną, debiutując partią Colasa w operze Bastien und Bastienne W. A. Mozarta. Brał udział w koncertach akademickich oraz spektaklach przygotowanych w kooperacji Akademii Muzycznej i Opery Krakowskiej, m. in.: Miłość i intryga w operze, W Krainie Czardasza. Swój warsztat wokalny doskonalił podczas wielu kursów mistrzowskich u tak znakomitych artystów jak prof. U. Trawińska-Moroz, prof. A. Lehman, prof. R. Karczykowski. W październiku tego roku został półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Operowego w Marsylii (Francja). Zaraz po ukończeniu studiów otrzymał angaż w Zespole Śpiewaków Miasta Katowic Camerata Silesia, koncertując w wielu miastach Polski i Europy. W kręgu jego zainteresowań artystycznych znajduje się zarówno muzyka operowa, jak i oratoryjna. Występował do tej pory z zespołami Filharmonii Szczecińskiej, pod batutą dyrektora Z. Rycherta, M. Nesterowicza oraz Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją P. Przytockiego i J. Łukaszewskiego. Zadebiutował partią Bartola w operze Wesele Figara na deskach Opery na Zamku w Szczecinie pod dyrekcją P. Deptucha.

Tomasz Tokarczyk
Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie. Umiejętności dyrygenckie doskonalił na kursach mistrzowskich m. in. u Helmutha Rillinga, Jonasa Aleksy i Jerzego Salwarowskiego. Był kilkakrotnym stypendystą Bachakademie Stuttgart oraz Bach Oregon Festival w USA. Jest laureatem I nagrody III Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku (2002). W 2003 roku na VII Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach otrzymał Medal Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków oraz Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS dla najlepszego polskiego uczestnika. W sezonie 1999/2000 był dyrygentem Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej. W latach 2002-2004 pełnił funkcję kierownika muzycznego i dyrygenta Opery w Szczecinie. Od 2004 roku związany jest z Operą Krakowską. W 2011 roku zadebiutował w Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz Operze Narodowej w Bratysławie. Współpracuje z orkiestrami symfonicznymi większości polskich filharmonii. W roku 2011 na Festiwalu Operowym w Wexford (Irlandia) poprowadził spektakl Maria Romana Statkowskiego - pierwsze poza Polską wykonanie opery. W swoim dorobku ma nagrania telewizyjne oraz nagrania muzyki filmowej i teatralnej.

Orkiestra Symfoniczna "Pro Arte”
Powstała w październiku 2001 roku pod patronatem Inowrocławskiego Towarzystwa Muzycznego Pro Arte. Dyrektorem artystycznym Orkiestry jest Michał Nesterowicz. Orkiestrę tworzą muzycy związani ze środowiskiem inowrocławskiej szkoły muzycznej. Kierownikiem orkiestry jest Jacek Kaczor. Repertuar orkiestry obejmuje muzykę różnych epok. Z powodzeniem prezentuje się w muzyce filmowej i musicalowej. Orkiestra koncertowała pod batutą Zygmunta Rycherta, Sławomira Chrzanowskiego, Marka Pijarowskiego. Towarzyszyła znakomitym artystom, tj. Wiesław Ochman, Krzysztof Jakowicz, Waldemar Malicki, Jacek Laszczkowski, Joanna Cortes, Jagna Jędrzyńska, Konstanty Andrzej Kulka, Tatiana Szebanowa, Robert Kabara, Małgorzata Walewska. Od chwili powstania orkiestra podjęła stałą współpracę z Michałem Nesterowiczem, reprezentującym naj-młodsze pokolenie polskich dyrygentów. Orkiestra występowała wspólnie z zespołem Skaldowie, zespołem Raz Dwa Trzy oraz z Grzegorzem Turnauem w ramach cyklu koncertów "Metaxu, czyli dialog bez końca...”. Artysta zaprosił orkiestrę do udziału w autorskim koncercie podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz w 40. Jubileuszowym Studenckim Festiwalu Piosenki "20 lat tutaj jestem” w Krakowie, transmitowanym na żywo przez II Program TVP. W lipcu 2005 roku zrealizowano nowy projekt koncertu na Jubileusz 820-lecia pisanych dziejów Inowrocławia "In Novo Wladislaw” autorstwa Grzegorza Turnaua z udziałem towarzyszących mu gwiazd: Anną Marią Jopek, Wojciechem Malajkatem, Zbigniewem Zamachowskim, Januszem Radkiem i Dorotą Miśkiewicz. Do największych przedsięwzięć orkiestry należało wykonanie September Symphony Wojciecha Kilara pod dyr. Marka Pijarowskiego, w obecności samego kompozytora.

ORGANIZATORZY: INOWROCŁAWSKIE TOWARZYSTWO MUZYCZNE "PRO ARTE”, KUJAWSKIE CENTRUM KULTURY.

PARTNERZY MEDIALNI: TVP3 BYDGOSZCZ, aMazing Inowrocław, Radio GRA, GAZETA POMORSKA, EXPRESS INOWROCŁAWSKI, NASZE MIASTO INOWROCŁAW, zdrowemiasto.pl, inowroclaw.info.pl

Arch. ITM Pro Arte
Artykuły w tym dziale:

2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
1997-2001
Archiwum
Pro Arte

Inowrocławskie Towarzystwo Muzyczne & Inowrocławska Orkiestra Symfoniczna PRO ARTE
Państwowa Szkoła Muzyczna, 88-100 INOWROCŁAW, ul. Kilińskiego 16 a
tel. 052 357 46 50, fax 052 357 46 50
Maria Juraszek - prezes ITM, kom. 668 365 075, e-mail: marylajuraszek@gmail.com
Jacek Kaczor - szef IOS, kom. 602 136 627, e-mail: kaczor.j@interia.pl
Copyright © ITM Pro Arte, Inowrocław 2001-2024, ® All Rights Reserved
www.proarte.zdrowemiasto.pl
Projekt, wykonanie, opieka techniczna: Peritus, Bydgoszcz, tel. 052 325 46 36 lub 602 704 115

www.zdrowemiasto.eu
Centrale telefoniczne