Nadzwyczajny Koncert z okazji Święta Konstytucji 3 Maja
Nadzwyczajny Koncert z okazji Święta Konstytucji 3 Maja "Krzesimir Dębski zaprasza
" odbył się w sobotę, 3 maja 2014 roku, o godz. 16.00 w Kościele pw. Świętej Królowej Jadwigi w Inowrocławiu.
W programie: ALEKSANSER TANSMAN "Dialogue" z Suity na trio stroikowe, KRZESIMIR DĘBSKI: "22 Years after Danny", "Laudate Dominum", "Missa Brevis", "Cantabile in h", "Pieśń syberyjska", "Litania Wołyńska", "Mama Africa". Słowo o muzyce: Maria Juraszek
Wykonawcy:
Krzesimir Dębski - kompozytor, dyrygent, skrzypek;
Robert Grudzień;
Krakowskie Trio Stroikowe, Chór Filharmonii im. H. Wieniawskiego
"Lutnia Lubelska" pod dyr.
Elżbiety Krzemińskiej oraz Inowrocławska Orkiestra
"Pro Arte".
ORGANIZATORZY: TOWARZYSTWO MUZYCZNE "PRO ARTE", KUJAWSKIE CENTRUM KULTURY, STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ PARAFII PW. ŚW. KRÓLOWEJ JADWIGI.
KRZESIMIR DĘBSKI. Kompozytor, skrzypek jazzowy, dyrygent, aranżer i producent muzyczny. Studiował kompozycję w poznańskiej Akademii Muzycznej u Andrzeja Koszewskiego oraz dyrygenturę u Witolda Krzemieńskiego. Po studiach jako lider jazzowego zespołu "String Connection" oraz solista koncertował od roku 1980 w całej niemal Europie, a także w USA i Kanadzie. Jest laureatem I Nagrody Światowego Konkursu Jazzowego w Hoeilaart w Belgii (1983) i Nagrody im. St. Wyspiańskiego (1985). W latach osiemdziesiątych w ankietach "Jazz Forum" wielokrotnie zdobywał tytuł "Najlepszego Skrzypka, Kompozytora, Aranżera Roku". W 1985 roku amerykański magazyn muzyczny "Down Beat" umieścił go na liście dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych na świecie. Od roku 1987 ograniczył działalność koncertową, poświęcając się pracy kompozytora i aranżera. Skomponował ponad 120 utworów symfonicznych i kameralnych. Jego dzieła były wykonywane na najpoważniejszych festiwalach muzycznych tj. "Luzern Festival" czy "Piano Spheres" w Los Angeles, festiwale w Malmo, Brukseli i Pasadenie. Tworzy też muzykę teatralną, eksperymentalną i filmową. Skomponował muzykę do ponad 100 filmów fabularnych (m.in. "Medium", "Ogniem i mieczem", "W pustyni i w puszczy", "Stara baśń", "Bitwa Warszawska", "Ranczo Wilkowyje") i muzykę do wielu seriali telewizyjnych (m.in. "Klan", "Złotopolscy", "Na dobre i na złe", "Na Wspólnej", "Sfora", "Ranczo", "Przepis na życie"). Muzykę do filmu "Young Magican" nominowano do Kanadyjskiej Nagrody Filmowej "Genie Award88". W roku 2000 Dębski otrzymał nagrodę "Fryderyka" w kategorii "Kompozytor Roku" oraz nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej "Philip Award" za muzykę do filmu "Ogniem i mieczem", a w roku 2001 na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyros w Grecji nagrodzono go za muzykę do filmu "W pustyni i w puszczy". W roku 2005 otrzymał zamówienie od hollywoodzkiej wytwórni na skomponowanie nowej muzyki do 16 niemych filmów Charlie Chaplina z lat 1914-1917. Jako dyrygent prowadził koncerty z udziałem takich gwiazd jak: Jose Carreras, Jose Cura, Ewa Małas-Godlewska, Adam Makowicz, Canadian Brass, Mark OConnor, Regina Carter, John Blake i Nigel Kennedy. Dyrygował niemal wszystkimi orkiestrami polskimi na czele z orkiestrą Sinfonia Varsovia i Filharmonią Narodową, a także Irish BBC Orchestra, Moscow Symphiny, Guadalajara Symphony Orchestra (Meksyk), Orchestra Teatro Municipal Rio de Janeiro, Cyprus National Orchestra, Wind Orchestra Los Angeles oraz Sud-Wesfunk Orchester, Novi Sad Radio Orkiestra. W 2010 roku został uhonorowany Orderem Ecce Homo za opisywanie życia muzyką, muzyczny retusz na obrazie kraju i świata, piękne kształtowanie codziennej rzeczywistości przez dobroć, ład i harmonię.
ROBERT GRUDZIEŃ. Artysta muzyk, solista Filharmonii Lubelskiej. Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Hochschule für Musik w Düsseldorfie. Odbył kursy mistrzowskie w Szwajcarii i Republice Czeskiej. Znany jest jako koncertujący organista. Od kilku lat udziela się jako pianista i klawesynista. Występuje m.in. z: M. Walewską, A. Węgorzewską, W. Ochmanem, M. Torzewskim, K. A. Kulką, K. Kolbergerem, J. Zelnikiem. Współpracuje z "Poznańskimi Słowikami", K. Zanussim, J. Maksymiukiem, K. Pendereckim i H. M. Góreckim. Koncertował na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych na świecie. Posiada nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne. W roku 2006 w Bazylice w Trzebnicy zrealizował nagranie dla Polskiego Radia z Chórem PR i K. Pendereckim, a w roku 2008 Polskie Radio zrealizowało Album "Wołyń 1943" z kompozycją Roberta Grudnia - Misterium Dźwięku pamięci czerwca 1976 "Dolorosa" i "Człowiek". Jego działalność artystyczna, organizacyjna i charytatywna przyniosły mu szereg wyróżnień, m.in.: Nagrodę Prezydenta Miasta Starachowic - Jupiter 2009, Nagrodę Komitetu ds. Radia i Telewizji za twórczość radiową (1990), Medal "Zasłużony dla Kultury Polskiej" (2006), Nagrodę Bp. Jana Chrapka "Mój Radom". Jest inicjatorem wielu Międzynarodowych Festiwali Muzyki Organowej. Otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Leżajska, Stromca, Stalowej Woli, Jędrzejowa i Zelowa. Jest dyrektorem Fundacji im. Mikołaja z Radomia, organizatorem koncertów oraz akcji na rzecz zabytkowych organów w Polsce. Wykłada gościnnie w Szwajcarii i Niemczech.
KRAKOWSKIE TRIO STROIKOWE. Powstało w 1998 roku z inicjatywy oboisty Marka Mleczki przy Orkiestrze Kameralnej Capella Cracoviensis. Zespół składa się z instrumentalistów, którzy przejawiają swą aktywność artystyczną zarówno w grze orkiestrowej, jak również kameralnej i solowej. Muzycy mają w swym dorobku wiele koncertów kameralnych z repertuarem od muzyki barokowej do współczesnej. Zespół koncertował niemalże na wszystkich prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce. W 2005 roku, współpracując z PWM i DUX-em, nagrał płytę z utworami polskich kompozytorów XX wieku (Szałowski, Tansman, Lutosławski, Spisak, Palester, Krauze), a rok później na zaproszenie Polskiego Towarzystwa Bachowskiego, zarejestrował we własnej transkrypcji Sonatę Es dur BWV 525 Jana Sebastiana Bacha. Członkowie Krakowskiego Tria Stroikowego są pedagogami Akademii Muzycznych w Krakowie i Katowicach. Zespół tworzą: Marek Mleczko (obój), Roman Antoni Widaszek (klarnet) i Paweł Solecki (fagot).
CHÓR FILHARMONII IM. H. WIENIAWSKIEGO "LUTNIA LUBELSKA" POD DYR. ELŻBIETY KRZEMIŃSKIEJ. Powstał w 2013 roku, a jego pomysłodawcą był dyrektor naczelny Filharmonii - dr Jan Sęk. Chór swą działalność zainaugurował 26 stycznia 2014 roku wykonaniem IX Symfonii Ludwiga van Beethovena pod dyrekcją Sławka A. Wróblewskiego. Zespół nawiązuje do tradycji działającego przed laty w Lublinie Towarzystwa Śpiewaczego "Lutnia". Jego głównym celem jest udział w projektach oratoryjno-kantatowych Filharmonii. Chórem kieruje prof. UMCS Elżbieta Krzemińska, prowadząca również od 27 lat Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej. Wszyscy członkowie "Lutni Lubelskiej" to cenieni wokaliści wybrani w drodze konkursowych przesłuchań. Są wśród nich muzycy i chórmistrzowie znani melomanom od lat. W koncercie bierze udział żeńska część Chóru "Lutnia Lubelska".
RELACJE
krzesimir debski | www.inowroclaw.info.pl
Foto. Krzysztof Piotr Pałasz, www.palasz.pl
Arch. ITM Pro Arte