UROCZYSTY KONCERT SYMFONICZNY Z OKAZJI NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
Koncert odbył się w dniu
11 listopada 2004 roku o godz. 19:00 w Kościele pw. Św. Krzyża. Wystąpili:
Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce oraz Inowrosławska Orkiestra Symfoniczna PRO-ARTE pod dyr.
Michała Nesterowicza. W programie: Antonin Dvorak - VIII Symfonia G-dur op. 88; Mieczysław Karłowicz - Koncert skrzypcowy A-dur op. 8.
Fot. Krzysztof Pałasz
Organizatorzy: Inowrocławskie Towarzystwo Muzyczne PRO-ARTE, Inowrocławski Dom Kultury.
Konstanty Andrzej KULKA
Urodzony 5 marca 1947 roku w Gdańsku. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 8 lat u Stefana Hermana i kontynuował ją u tego samego pedagoga w Państwowym Liceum Muzycznym i Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku (dyplom z wyróżnieniem w 1971). Jako siedemnastolatek otrzymał wyróżnienie na MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE SKRZYPCOWYM IM. NICCOLO PAGANINIEGO w Genui, jednak drogę do sławy otworzył mu w 1964 MIĘDZYNARODOWY KONKURS RADIOWY ARD w Monachium, podczas którego zdobył I nagrodę. Od tego momentu rozpoczęła się jego światowa kariera. Od 1966 koncertował na obu półkulach (we wszystkich krajach Europy, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej, Japonii i Australii).
Konstanty Andrzej Kulka jest zaliczany do grona najwybitniejszych skrzypków swojego pokolenia. Jako solista był gościem wielu renomowanych orkiestr (m.in. BERLINER PHILHARMONIKER, CHICAGO SYMPHONY ORCHESTRA, LONDON SYMPHONY ORCHESTRA, ENGLISH CHAMBER ORCHESTRA, LENINGRADZKEJ FILHARMONII), uczestniczył w prestiżowych festiwalach muzycznych, m.in. w Lucernie, Bordeaux, Berlinie, Pradze, Barcelonie. Szczególne miejsce w tournées artystycznych skrzypka zajmują występy z ORKIESTRĄ SYMFONICZNĄ FILHARMONII NARODOWEJ, z którą w 1971 odbył najdłuższą podróż - po krajach Afryki i Azji oraz po Australii. Od 1968 Konstanty Andrzej Kulka występował w duecie z Jerzym Marchwińskim. Uprawiał też kameralistykę jako członek KWARTETU FORTEPIANOWEGO POLSKIEGO RADIA I TELEWIZJI (razem ze Stefanem Kamasą, Romanem Jabłońskim i Jerzym Marchwińskim).
Artysta ma na koncie liczne nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji oraz dla Polskich Nagrań. Wśród nagrań płytowych szczególne uznanie zyskały CZTERY PORY ROKU Antonio Vivaldiego z ORKIESTRĄ KAMERALNĄ Karola Teutscha, koncerty skrzypcowe Felixa Mendelssohna-Bartholdy i Aleksandra Głazunowa z ORKIESTRĄ FILHARMONII NARODOWEJ pod dyrekcją Jerzego Katlewicza, KONCERT SKRZYPCOWY D-DUR Johannesa Brahmsa z ORKIESTRĄ FILHARMONII NARODOWEJ pod batutą Witolda Rowickiego, a także SONATY NA SKRZYPCE SOLO Johanna Sebastiana Bacha.
Konstanty Andrzej Kulka nagrywa też dla zagranicznych radiofonii i firm płytowych. Jego nagranie II KONCERTU SKRZYPCOWEGO Karola Szymanowskiego dla EMI zostało w 1981 nagrodzone Grand Prix du Disque.
W ogromnym repertuarze artysty ważne miejsce zajmuje muzyka współczesna. Jest znakomitym interpretatorem utworów Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego (m.in. KONCERTU SKRZYPCOWEGO, który wykonywał wielokrotnie z różnymi orkiestrami pod dyrekcją kompozytora), Henryka Hubertusa Jabłońskiego, Augustyna Blocha, Eugeniusza Knapika.
Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Związek Kompozytorów Polskich, lipiec 2002
Arch. ITM Pro Arte